Budownictwo – kursy kompetencyjne

Podnoszenie kwalifikacji przez pracowników oraz wykonywanie robót przez osoby mające odpowiednie uprawnienia jest szczególnie istotne w branżach, których dotyczą restrykcyjne przepisy BHP. Dotyczy to między innymi popularnej budowlanki, gdzie na przykład praca na wysokości wymaga specjalnego badania lekarskiego. Podobnie jest z montażem rusztowań, powinni go wykonywać tylko pracownicy, którzy posiadają niezbędne uprawnienia. To wszystko po to, by uniknąć błędów przy pracy, które mogłyby zakończyć się wypadkiem. Posiadanie odpowiednich uprawnień przez pracowników powinno gwarantować wykonywanie prac zgodnie z przepisami BHP.

Uprawnienia można zdobyć odbywając kurs montażysty rusztowań. Uczestnik powinien być osobą pełnoletnią, o ukończonej szkole podstawowej, z aktualnymi badaniami lekarskimi dopuszczającymi do pracy. Zajęcia obejmują wiedzę teoretyczną, poczynając od zagadnień BHP, poprzez eksploatację i budowę rusztowań, a kończą na technologii montażu i demontażu elementów. Dodatkiem do nich są ćwiczenia praktyczne, podczas których kursanci po prostu składają i rozkładają rusztowania. Uczestnicy szklenia zdobywają wiedzę, która umożliwia im samodzielne podejmowanie decyzji o przygotowywaniu odciągów do rusztowań lub kotwienia ich do budynków.

Montażysta rusztowań kurs ukończy tylko wtedy, gdy pozytywnie zda egzamin teoretyczny i praktyczny. Potwierdzenie zdobytej wiedzy odnotowywane jest też w książeczce operatora maszyn roboczych. Uczestnik kursu otrzymuje tez specjalny certyfikat.

Related posts

Leave a Comment