Kluczowe znaczenie rehabilitacji

rehabilitacja

Skoro odpowiednio wcześnie podjęta rehabilitacja – wszelkie terapeutyczne działania usprawniające społeczne, psychiczne oraz fizyczne możliwości pacjenta – ma tak istotne znaczenie dla jego późniejszego swobodnego funkcjonowania w społeczeństwie, nie wolno w tej dziedzinie lekceważyć najmniejszych symptomów wzbudzających niepokój rodziców czy opiekunów. Zachowania odbiegające od normy już we wczesnym okresie życia dziecka mogą mieć znaczący wpływ na jego przyszły rozwój.

Rodzice muszą być wyczuleni na takie nietypowe objawy jak prężenie, napinanie, usztywnianie mięśni ciała przez niemowlę, w tym zaciskanie piąstek. Wzmożony niepokój lub mała ruchliwość też powinny zwrócić ich uwagę. Podobnie rzecz się ma z niechętnym przewracaniem na plecy czy odwrotnie z pleców na brzuch, wyginaniem całego ciała w łuk albo literę C. Stosowna rehabilitacja dzieci prowadzona przez profesjonalistów okaże się zbawienna dla jego rozwoju. Im wcześniej się rozpocznie tym lepiej. „Kompleksowe podejście jest nie do przecenienia – należy zastosować wszelkie odpowiednie do wieku i stanu pacjenta metody oraz techniki, które pomogą osiągnąć cel – usprawnienie niemowlęcia czy starszego dziecka.” – podkreśla ekspert z placówki rehabilitacyjnej OrtoMed.

Działania rehabilitacyjne mają szczególne znaczenie w różnego typu poważnych stanach, jak zespół Downa, wodogłowie, mózgowe porażenie dziecięce, przepuklina oponowo-rdzeniowa. Podjąć je należy również po wszelkich złamaniach i zwichnięciach. Wczesne, kompleksowe usprawnianie umożliwia dzieciom radosny rozwój, pełne korzystanie z nauki oraz zintegrowanie się z rówieśnikami.

Related posts

Leave a Comment