Krew pępowinowa – nowy biznes

krew pępowinowa

Czy warto pobierać krew pępowinowa, czy jest to tylko sposób na naciąganie ludzi? W krwi pępowinowej znajdują się komórki macierzyste, które mogą być wykorzystywane do leczenia niektórych chorób. Warto jednak przeanalizować wszystkie plusy i minusy pobierania komórek macierzystych. Zazwyczaj głośno nie mówi się o tym, że jest to po prostu krew należąca do dziecka.

Krew ta krąży pomiędzy ciałem dziecka, a łożyskiem przez pępowinę. Gdyby nie została pobrana tuż po porodzie wróciłaby do dziecka, gdzie prawdopodobnie byłaby o wiele bardziej potrzebna. Kiedy rodzice decydują się na pobranie krwi pępowinowej, zaraz po porodzie, zanim krew wróci do dziecka zostaje pobrana. Niestety ilość takiej krwi i wyodrębnionych z niej komórek macierzystych jest tak niewielka, że nie wystarczyłaby na leczenie osoby dorosłej. Kolejnym minusem jest to, iż krew pochodząca od danego dziecka, często nie będzie nadawała się do leczenia tego konkretnego dziecka, gdyż choroby na które zapadnie są już zapisane w DNA znajdującym się w krwi.

Następna kwestia do rozważenia to cena pobrania i przechowywania takiej krwi. Co roku należy płacić abonament za przechowywanie. Jeżeli ktoś chciałby mimo wszystko pobrać krew pępowinową, jest jeszcze możliwość przekazania jej do narodowego banku komórek macierzystych, gdzie istnieje większe prawdopodobieństwo, że zostanie wykorzystana i komuś pomoże. Pobieranie krwi pępowinowej w nadziei, iż w przyszłości posłuży do wyleczenia naszego dziecka jest często kupowaniem marzeń za duże pieniądze. Marzeń, które z bardzo dużym prawdopodobieństwem będą niemożliwe do spełnienia.

Zobacz też: Komórki macierzyste

Related posts

Leave a Comment