Śmierć bliskich zagranicą

Śmierć bliskiego jest zawsze tragedią dla całej rodziny. Niestety, często w obliczu śmierci członka rodziny nie mamy wiele czasu na opłakiwanie straty. Zazwyczaj jesteśmy zmuszeni do zajęcia się wieloma formalnymi sprawami, które muszą być załatwione, aby godnie pożegnać zmarłego. W sytuacji, gdy śmierć następuje zagranicą, czeka nas sporo dodatkowych problemów, z których najważniejszym jest samo sprowadzanie zwłok z zagranicy. Do sprowadzenia ciała zmarłego ma prawo krewny do czwartego stopnia pokrewieństwa. Akty prawne, z którymi warto się zapoznać, gdy chcemy zająć się tą sprawą to Ustawa z 1959 roku o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 grudnia 2007 r. w sprawie wydawania pozwoleń i zaświadczeń na przewóz zwłok i szczątków ludzkich. Jeśli przeraża nas wizja załatwiania formalności, a następnie organizowania samego przewozu ciała, warto zainteresować się rynkiem firm pogrzebowych, które zajmują się tego rodzaju problematyką. Dzięki temu, będziemy mogli w spokoju przeżyć utratę zmarłego członka rodziny, zamiast przejmować się bieganiem po urzędach czy organizowaniem potrzebnych dokumentów. Jeśli chcemy sobie dodatkowo ułatwić powyższy proces, można zainteresować się kwestią kremacji zwłok. Z reguły obniży to koszty sprowadzania zwłok z zagranicy oraz ułatwi cały proces (do przewozu prochów stosuje się mniej restrykcyjne zasady, co pozwala na przykład na większą swobodę przy wyborze środku transportu). Może się jednak zdarzyć, że wysoki koszt kremacji zagranicą sprawi, że decyzja taka byłaby nieopłacalna. Mimo tego, iż sprowadzanie zwłok z zagranicy jest prawem, które nam przysługuje, to istnieje też możliwość pochówku zmarłego w kraju jego śmierci na koszt lokalnych władz. Wziąć jednak należy pod uwagę między innymi obowiązujące tam zwyczaje przy chowaniu zwłok.

Śmierć bliskiego jest zawsze tragedią dla całej rodziny. Niestety, często w obliczu śmierci członka rodziny nie mamy wiele czasu na opłakiwanie straty. Zazwyczaj jesteśmy zmuszeni do zajęcia się wieloma formalnymi sprawami, które muszą być załatwione, aby godnie pożegnać zmarłego.
W sytuacji, gdy śmierć następuje zagranicą, czeka nas sporo dodatkowych problemów, z których najważniejszym jest samo sprowadzanie zwłok z zagranicy. Do sprowadzenia ciała zmarłego ma prawo krewny do czwartego stopnia pokrewieństwa. Akty prawne, z którymi warto się zapoznać, gdy chcemy zająć się tą sprawą to Ustawa z 1959 roku o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 grudnia 2007 r. w sprawie wydawania pozwoleń i zaświadczeń na przewóz zwłok i szczątków ludzkich.
Jeśli przeraża nas wizja załatwiania formalności, a następnie organizowania samego przewozu ciała, warto zainteresować się rynkiem firm pogrzebowych, które zajmują się tego rodzaju problematyką. Dzięki temu, będziemy mogli w spokoju przeżyć utratę zmarłego członka rodziny, zamiast przejmować się bieganiem po urzędach czy organizowaniem potrzebnych dokumentów.
Jeśli chcemy sobie dodatkowo ułatwić powyższy proces, można zainteresować się kwestią kremacji zwłok. Z reguły obniży to koszty sprowadzania zwłok z zagranicy oraz ułatwi cały proces (do przewozu prochów stosuje się mniej restrykcyjne zasady, co pozwala na przykład na większą swobodę przy wyborze środku transportu). Może się jednak zdarzyć, że wysoki koszt kremacji zagranicą sprawi, że decyzja taka byłaby nieopłacalna.
Mimo tego, iż sprowadzanie zwłok z zagranicy jest prawem, które nam przysługuje, to istnieje też możliwość pochówku zmarłego w kraju jego śmierci na koszt lokalnych władz. Wziąć jednak należy pod uwagę między innymi obowiązujące tam zwyczaje przy chowaniu zwłok.

Zobacz: Sprowadzanie zwłok z zagranicy | epitafium-przewozy.pl

Related posts

Leave a Comment